Jag gjorde cleanseprogrammet med Viktor i januari och blev faktiskt förvånad över hur tydligt kroppen svarade.
Fortsätt läsaKategoriarkiv: tarmhälsa
Toalettyoga
Jag gör en cleans av hela tarmsystemet under 30 dagar nu i maj och är fullt upptagen av att få med alla moment, det blir inte mycket tid att blogga, även om det finns mycket att dela
Fortsätt läsaBuljong – enkelt och läkande
Själv har jag växt upp med en ganska okomplicerad syn på kokt kött och ben. I hälsokretsar skiljs det ibland på köttbuljong och benbuljong, och då talas det ofta om histaminer.
Fortsätt läsaHan kallade mig morsan
Från kontroll till förändring
Galleri

Detta galleri innehåller 1 foto.
Jag har levt med IBS sedan tonåren. Smärtan har ofta varit osynlig – men styrt hela mitt liv. För 20 år sedan blev LCHF min räddning. Fortsätt läsa
Mat för tarmhälsan
Det känns än så länge inspirerande att fortsätta skriva. Förutom alla öppna hejarop har jag fått många privata meddelanden, även från läsare jag aldrig träffat. Jag har några rubriker på lager och fortsätter med den här så får vi se var jag landar framöver.
Fortsätt läsaTibetansk kefir – så gör du
Tidigare har jag delat ut gryn till Tibetansk kefir via en särskild Facebookgrupp. Den är nedlagd nu så jag testade via mina egna kanaler. Tanken var att de som redan kände till processen skulle ta emot mitt överskott.
Fortsätt läsaVilka bestämmer?
Lite gnäll behöver få komma ut. Vems hälsoproblem ska prioriteras? Vem styr vad som anses PK i hälsovärlden?
Fortsätt läsaSpårhund
Jag blir överväldigad över all respons jag fått sen jag började skriva igen. Än så länge är det bara utkast till tidigare tankar jag funderat vidare över och nu publicerat. Den röda tråden i allt jag gör är att må så bra det är möjligt och det tror jag de flesta håller med om. Frågan är bara hur? Jag jobbar likt en spårhund och har vissa praktiska ledtrådar. Jag har ofta skrivit om dem så bered er inte på nyheter. Det är bara gammal skåpmat jag plockar fram.
Fortsätt läsaVarför jag åt ägg?
Det är kul med frågor från er läsare, för då får jag infallsvinklar jag inte alls tänkt på själv. I det här fallet ”Varför åt jag ägg om jag vet att jag inte tål det”. Ja varför? Det finns många svar både korta och långa. Det här är bara ett av dem. Inlägget är ett år gammalt men blev aldrig publicerat.
Fortsätt läsa